مقایسه املاک

املاک اصفهان

سوالات مرتبط با خرید

در اصفهان کدام منطقه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

شما شهر اصفهان را در نظر بگیرید و به تمام اطراف اصفهان توجه کنید صنعتی است و رشد خودش را تقریبا کرده به جز شرق اصفهان

( آبشارسوم ) که هیچگونه آلایندگی ندارد و پروژه هایی مهمی در حال ساخت است.

در این منطقه سعی شده، منطقه توریستی وگردشگری باشد. با ساخت پروژه هایی مانند

    اجلاس سران: این پروژه شامل ۵ بخش، سالن اصلی همایش، سالن های جانبی،ویلاهای اختصاصی، هتل ۵ ستاره و مرکز تجاری می باشد              که ادامه مطالب…
 شهربازی رویاها:این شهربازی مدرن با ۷ بخش موضوعی مختلف و مدرن و بیش از ۷۰جاذبه متنوع در فضاهای باز وبسته این قابلیت را  دارد که بین ۷۰ تا ۶۰۰ بازدید کننده را بطور میانگین در عرض ۷ دقیقه سرگرم نماید-ادامه مطالب…  tyutytut51utyu1ty1ut5.jpg
 7u567uuy554y65845165uu5i.jpg  ستی سنتر:شامل کلیه امکانات رفاهی ، تجاری و خدماتی . یکی از امکانات وجود هتل بین المللی ۵ ستاره با امکانات و استانداردهای هتل ۷ ستاره می باشد که ادامه مطالب…
 شهید کشوری :که ۱۳۰هکتار مسکونی و۱۷۰هکتار آن بابت کلان شهر اعمم از هتل وکلینیک پزشکی توریستی و…..در نظر گرفته شده ادامه مطالب….  6uu6tu6ty1u5tyu.jpg
 rtghjyujhy4hty515ty1dn22929292.jpg نمایشگاه بین الملی : در طراحی این پروژه ار نمایشگاه‌های مونیخ، دبی، هانوفر و ایتالیا الگو برداری شده که شامل: سالن‌های گفت‌و‌گو و اتاق‌های مذاکره، مرکز رسانه‌ای، سالن‌های نمایشگاهی سرپوشیده و روباز، مجموعه رجیسترینگ – ادامه مطالب…
 اصفهانک :بهترین منطقه برای خرید ملک ، شما می توانید از ۴۰میلیون تا ……خرید برای سرمایه گذاری داشته باشید اصهانک تشکیل شده از شهرک سرو- شهرک فجر – شهرک نیکان-مجموع باغهای و ویلاهای تفریحی ادامه مطالب….  verev84er8verv1e6g1trg1rtg1.jpg

 

شما میتوانید از مبلغ ۴۰میلیون تا …………سرمایه گذاری کنید.

شما با۶۰میلیون میتوانید در شهرک نیکان آپارتمان  نوساز اماده تحویل خرید کنید.

یا با ۱۸۰منزل ویلایی که امکان ۳طبقه شدن با سند در شهرک  سرو داشته باشید.

یا با ۱۴۰ میلیون یک باغچه ۶۰۰ متری  داشته باشید.

 

 اما چه نکاتی را در خرید باید در نظرگرفت؟

همه ما می دانیم که سرمایه گذاری در ملک مطمئن ترین تصمیم است که می توانیم بگیریم.

اما باید به چند نکته توجه کنیم

۱- این سرمایه گذاری باید چه موقع انجام شود ؟۲- کدام منطقه  برای سرمایه گذاری بهتر است؟

۳- سرمایه گذاری جند ساله باید باشد؟

۴- برای خریدبهتر، کجا باید مراجعه کرد؟

 wewertwer66r6w2r6wre26w2er2w62er6wer.jpg

 

 528252.jpg حتما از بسیاری از اشخاص شنده اید، که در سرمایه گذاری در ملک باشکست روبرو شدند.!

و یا کسانی بودند که در سرمایه گذاری در ملک  موفق بودند.!

 

نکته:نمی شود چون شخصی موفق بوده یا شکست خورده برای خودمان تصمیم بدون کارشناسی بگیریم.

پس باید چه گونه تصمیم گرفت!!!

جواب 

۱-بهترین موقع سرمایه گذاری در ملک در رکود بازار است!؟ چون در رکود بازار میتوانید ملک مورد نظرتان را با قیمت مناسب خرید کنید.

۲-منطقه که قصد خرید در آن دارید سعی کنید منطقه ای باشد رو به رشد !!!چون علاوه بر تورم بازار یک رشد ویژه به همراه دارد!؟

حتما شنیدید که بعضی ها از تجربیاتشان در خرید ملک که صحبت می کنند، می گویند من در بهترین خیابان …..که خیلی خوب بود خرید کردم که با همان پول در منطقه….ضعیف تر بود ۵ آپارتمان میتونستم بخرم  که اگه خرید کرده بودم الان سرمایه من ۲۰ برابر شده بود.

نکته اینجاست که آن منطقه که خرید کرد رشد خودش را کرده بود. ولی در منطقه که نخرید رو به پیشرفت وآبادی بوده است.

۳- در ملک سرمایه گذاری بلند مدت است حداقل ۵سال به بالا ، چرا که  دو نکته قبلی در کمتر زمان جواب نمی دهد چون هیچ منطقه ای کمتر از ۵سال آباد نمی شود.

۴-شما نمی توانید به هرکس و یا با هر کارشناس اعتماد کنید چرا که باید کارشناس شما با تجربه و به منطقه مورد نظر آشنایی کامل داشته باشد.
وباید احراز مالکیت  وحراز هویت طرفین قرار داد را رعایت کند. پس شما باید در قدم اول دفتر املاکی را انتخاب کنید که مجوز از اتحادیه و ثبت اسناد املاک کشور داشته باشد. که نمونه آن را در قسمت درباره ما در سایت میتوانید مشاهده کنید. و حتما جواز باید به نام شخص مشاور دهنده یا تنظیم کننده قرارداد باشد.

وکسانی که در ملک شکست خوردند این چند نکته را توجه نکردند وخواستند سریع به نتیجه برسند شاید سود بردند ولی سودی که بردند اندک بوده و سود واقعی را شخصی برده که به این چند نکته توجه کرده.

man_happy.png

خانه قدیمی بهتر است یا جدید؟

ین واقعا فقط موضوع ترجیح است، اما هر دو خانه های جدیدتر و قدیمی تر، مزایای متفاوتی دارند، بسته به طعم و شیک بودن و سبک زندگی شما.

خانه های قدیمی تر به طور معمول کمتر از خانه های جدید هزینه می کنند، اما موارد زیادی وجود دارد که خانه های جدید نیز می توانند خانه های قدیمی تر را خرج کنند. اکثر خانه های جدید هیچ منظره ای برای حیاط خلوت ندارند و بعضی از مناطق محوطه جبهه را نیز شامل نمی شود. با یک خانه مسکونی، محوطه سازی به طور معمول در حال حاضر تکمیل شده و می تواند ۱۰ هزار هزار دلار در محوطه سازی انجام شود، که در قیمت خریداری شده است.

مالیات در بعضی از خانه های قدیمی نیز ممکن است پایین باشد. بعضی از مردم با ظرافت یک خانه بزرگتر جذاب هستند اما خجالت می کشند زیرا آنها “درباره هزینه های بالقوه نگهداری” نگران هستند. برای اطمینان از آرامش ذهنی که سزاوار آن هستید، یک ضمانت خانه بگیرید. یک برنامه خوب ضمانت اجرایی خانه شما را در برابر تعمیرات غیرمنتظره در بسیاری از سیستم های خانگی و لوازم خانگی سالی یکبار و یا بیشتر پس از گذراندن شما محافظت می کند.

در یک خانه جدید، می توانید طرح های رنگی خود، کفپوش، کابینت آشپزخانه، لوازم خانگی، سیم کشی سفارشی برای تلویزیون، برق، کامپیوتر، تلفن و بلندگو و غیره، و همچنین گزینه های ارتقاء بیشتری را انتخاب کنید. امکانات مدرن مانند اتاق های رسانه ای، کمد های بسیار بزرگ و حمام های بزرگ و بزرگ نیز در ساخت و ساز پایه قابل ملاحظه است. در یک خانه مورد استفاده، شما عمدتا به سلیقه های قبلی ساکنان و تکنولوژی های شگفت انگیز تکیه می کنید، مگر اینکه شما قصد داشته باشید هزاران نفر را به تعمیر و بازسازی بکشید.

طراحان جدید خانه می توانند از مصالح ساختمانی جدیدی نظیر پنجره های شیشه ای Energy Star، عایق ضخیم تر و سایر تکنولوژی ها استفاده کنند که هزینه های انرژی آینده را برای مالک کاهش می دهد. در حال حاضر اکثر ایالت ها حداقل الزامات انرژی را برای ساخت و ساز جدید دارند. آشپزخانه ها و محل های شستشو در خانه های جدید طراحی شده اند تا از وسایل صرفه جویی در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. خانه های قدیمی تر، مگر اینکه آنها یک مدرن انرژی داشته باشند، معمولا در هر فوت مربع به هزینه هوا و گرما بسیار بیشتر می پردازند.

سازندگان باید از دستورالعمل های بسیار دقیق در خانه های جدید و موارد اضافی، به ویژه در غرب و شمال غربی، که استانداردهای ایمنی زلزله را باید مشاهده کرد، پیروی کنند. به طور کلی، خانه های جدید معمولا بیشتر از آتش سوزی و مناسب تر شدن سیستم های جدید امنیتی و گاراژ درب می باشند.

خانه های قدیمی تر می توانند برای کیفیت و زیبایی بی نظیرشان قضاوت کنند. خانه های جدید که در حال حاضر دارای روکش صاف می باشند، ممکن است استفاده از مصالح ساختمانی زیرمجموعه و یا کار برداشت ضعیف را در طول زمان نشان دهند.

همانطور که می بینید مزایا و مزایایی برای هر یک از آنها وجود دارد، اما واقعا به آنچه که شما در خانه و آنچه که در خانه می خواهید، متناسب است.

چه نکته در قرارداداجاره باید توجه کرد؟

نکته مهمی که باید در قراردادهای اجاره باید توجه کنید
همیشه قراردادهای اجاره خود را با حضور دو نفر شاهد که ذیل اجاره نامه را امضا کنند، منعقد کنید؛ در غیر این صورت، مشمول حمایت های قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶، خصوصاً در باب تخلیه فوری ملک پس از پایان مدت اجاره نخواهید شد

تخلیه فوری ملک، مستاجر؟

چک بهتر است یا سفته؟

**به مقایسه بعضی از مهمترین موارد تفاوت این دو سند تجاری می پردازیم تا شما هنگام استفاده از این اسناد یا هنگام قبول آنها در معاملات خود ، با آگاهی بیشتر و دید روشن تری اقدام کنید.
۱- چک جنبه کیفری دارد ولی سفته حقوقی است. به این معنا که صدور چک بلامحل در شرایطی جرم است ولی عدم پرداخت سفته در سرسید آن ، مطلقاً جرم نیست. البته طرح دعوای سفته در دادگاه حقوقی در نهایت منجر به حکم جلب صادر کننده سفته می شود ولی این حکم جلب و بازداشت بدهکار، سوء پیشینه کیفری برای او محسوب نمی شود و آثار حکم کیفری چک را ندارد. بنابراین چک از این جهت که ممکن است دارنده ان را زودتر به نتیجه مطلوب برساند ، بهتر است.
۲- چک بدون اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک (بدون برگشت زدن) ، قابل طرح دعوا و مطالبه در دادگاه نیست و حتماً باید گواهی عدم پرداخت چک هم ضمیمه دادخواست باشد ولی سفته بدون واخواست کردن آن (بدون برگشت زدن) نیز در دادگاه قابل مطالبه است. اخذ گواهی عدم پرداخت چک ، کار سختی نیست.
۳- صدور گواهی عدم پرداخت چک ، رایگان انجام می شود ، یعنی بانک برای صدور گواهی عدم پرداخت چک ، هزینه ای نمی گیرد ولی واخواست سفته (اعتراض عدم پرداخت سفته) هزینه دارد و ۲ درصد مبلغ سفته را باید بابت واخواست سفته بپردازید. پس از این جهت نیز چک ، بهتر از سفته است.

تفاوت چک کیفری و چک حقوق؟

تفاوت چک کیفری و چک حقوق
قانون اعلام می‌دارد که در صورت وجود هر یک از حالات یا شرایط زیر، صدور چک بلامحل جرم کیفری نخواهد بود. بنابراین در هر یک از موارد زیر، شکایت شاکی به دلیل حقوقی بودن چک پیگرد کیفری نخواهد داشت.
در صورتی که چک دارای وعده باشد.
هرگاه چک بابت تضمین انجام تعهد یا تضمین انجام معامله‌ای صادر شده باشد.
 هرگاه چک سفید امضا صادر شده باشد.
در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است.
 هرگاه وصول وجه چک منوط به تحقق شرطی شده باشد.
هرگاه ثابت شود چک بابت معاملات نامشروع یا ربا (بهره) صادر شده است.
هرگاه دارنده چک تا ۶ ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند، یا ظرف ۶ ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی برگشتی از بانک) شکایت نکند.
 در صورتی که چک بلامحل پس از برگشت به شخص دیگری منتقل شده باشد که در این صورت شخص اخیر حق تعقیب جزائی ندارد ، مگر اینکه وارث دارنده چک باشد.
در صورتی که صادر کننده چک فوت نماید .
 در صورت جنون متهم.
جهات کیفری چک :
مواردی که صادر کننده چک در صورت عدم رعایت آنها قابل تعقیب کیفری خواهد بود عبارتند از
دارا نبودن وجه نقد یا عدم کفایت آن در حساب جاری  صادر کننده چک.
 بیرون کشیدن تمام یا قسمتی از وجهی که به اعتبار آن  چک صادر شده است.
صدور دستور عدم پرداخت وجه چک به بانک محال  علیه .
تنظیم چک به صورت نادرست :
عدم مطابقت امضاء.
 اختلاف در مندرجات.
قلم خوردگی ( امثال آن ) .
 صدور چک از حساب مسدود

مشاعات آپارتمان؟

ایا همه اهل آپارتمان می توانند از مشاعات خصوصا حیاط مشاعی استفاده کنند؟
هر چند حق استفاده برای تمام مالکین طبقات یک ساختمان از قسمت های مشاعی از جمله حیاط و تراس و بالکن و زیر زمین و غیره … همواره وجود دارد ولی این حق زمانی قابلیت اعمال دارد که امکان دسترسی به قسمتهای مشاعی برای مالکین مذکور مقدور باشد، در غیر اینصورت استفاده از این حق مقدور نخواهد بود.
ادعای تصرف عدوانی و ممانعت از حق از ناحیه مالک یا مالکین طبقات فوقانی در مورد حیاط مشاعی که خود امکان دسترسی به آن راندارند، نسبت به مالکی که منحصرا دسترسی به حیاط مذکور را دارد، مصداق نخواهد داشت، زیرا عدم استفاده مالک یا مالکین مذکور از حیاط مشاعی مستند به فعل مالک طبقه اول نیست، بلکه این امر به لحاظ نحوه احداث ساختمان و کیفیت استقرار آپارتمان هاست

حق_ارتفاق ؟

حقی است برای شخص در ملک دیگری
خصوصیات_حق_ارتفاق
 حق ارتفاق قائم به ملک است و اختصاص به زمین دارد؛ یعنی اینکه به سود مالک زمین خاصی برقرار می‌شود و هر کسی که مالک زمینی شد، می‌تواند از این حق استفاده کند و به طور معمولی حق ارتفاق در دو زمین متصل و نزدیک به هم به وجود می‌آید.
حق ارتفاق تابع ملک و فرع بر مالکیت زمین است؛ به این معنی که نمی‌توان آن را جداگانه به دیگری انتقال داد، و همواره با زمین منتقل می‌شود.
حق ارتفاق دائمی است؛ اگر چه مالک می‌تواند برای مدت محدودی برای دیگری حق ارتفاق ایجاد کند.
 حق ارتفاق قابل تقسیم نیست؛ منظور این است که اگر حق ارتفاق به سود ملکی مشاع (مشترک) برقرار شده باشد، پس از تقسیم ملک، حق ارتفاق فقط به سود یکی نخواهد بود، و هر کدام به طور مستقل حق استفاده از این حق را خواهند داشت همان‌طور که ماده ۱۰۳قانون مدنی بیان­گر آن است.
اسباب_ایجاد_حق_ارتفاق
حق ارتفاع با شیوه­ های ذیل ایجاد می‌شود:
  قرارداد؛ که به طور معمول‌ حق ارتفاق با همین شیوه ایجاد می‌شود همان­طوری که ماده ۹۴قانون مدنی در این زمینه مقرر می‌دارد که صاحبان املاک می‌توانند در ملک خود هر حقی را که بخواهند نسبت به دیگری ایجاد کنند. پس مالک زمین و ملک می‌تواند، با قراردادی حق عبور یا حقوق دیگری را به شخصی واگذار کند.
  قانون؛ ممکن است حق ارتفاق ناشی از حکم مستقیم قانون و مربوط به وضع طبیعی املاک باشد. مثلاً زمینی که بالاتر از زمین دیگر است، بر حسب طبیعت که قانون نیز آن را محترم می‌شمارد؛
دارای حق ارتفاق برای فاضلاب و آب باران نسبت به زمین پائین‌تر است؛ همان­طوری که ماده ۹۵ قانون مدنی مقرر می‌دارد:
هرگاه زمین یا خانه کسی، مجرای فاضلاب یا آب باران کسی بوده، صاحب آن خانه یا زمین نمی‌تواند جلوگیری از آن کند، مگر در صورتی که عدم استحقاق اومعلوم باشد.

اصطلاحات ملکی؟

اصطلاحات ملکی

املاک مجهول المالک – درقانون ثبت به املاکی اطلاق می شود که در موقع پلاک کوبی در ثبت عمومی در دفتر توزیع اظهار نامه به نام اشخاص معرفی گردیده ولی تاکنون از طرف مالک ویا قائم مقام قانونی وی در خواست ثبت آن به عمل نیامده باشد و متصرفین اینگونه املاک می توانند باتوجه به دفاتر توزیع اظهار نامه که در ادارات ثبت موجود میباشد همچنین مدارک عادی خریداری نسبت به درخواست ثبت آنها اقدام نمایند.

آگهی نوبتی – پس از قبول ثبت املاک مجهول المالک به منظور جلو گیری از تضییع حقوق افراد حقیقی یا حقوقی  شماره ومشخصات املاک چهار نوبت در سال (  اول مردادماه – اول آبان ماه –اول بهمن ماه و اول اردیبهشت ماه سال بعد ) برای اطلاع عموم آگهی می شود اشخاصی که برای خود حقی قائل هستند تا ۹۰ روز پس از انتشار آگهی نوبتی اعتراض خود را به اداره ثبت محل تسلیم نماید و تا یکماه پس از تسلیم  اعتراض نیز در دادگاه صالحه اقامه دعوی نماید.

آگهی تحدید حدود – املاک پس از آگهی نوبتی به منظور  تثبیت حدود آگهی می شوند چنانچه مالکین مجاور و یا صاحبان حقوق ار تفاقی( حقوقی که املاک دیگر به ملک مورد تحدید حدود دارد مانند حق عبور , آ بچک وباز کردن درب و پنجره ) داشته باشند می توانند از تاریخ تنظیم صورت جلسه تحدید حدود  به مدت سی روز اعتراص خود را به اداره ثبت محل تسلیم نماید و پس از آن نیز   ظرف مدت یک ماه در دادگاه صالحه اقامه دعوی نماید.

املاک جاری به املاکی اطلاق می‌شود که سابقه ثبت در دفتر املاک نداشته باشد بدیهی است صدور سند مالکیت نسبت به املاک جاری وقتی امکان پذیر است که تحدید حدود آنها به عمل آمده و زمان واخواهی نسبت به اصل و تحدید بلامعارض سپری شده باشد.

املاک ثبت شده به املاکی اطلاق می‌شوند که دارای سابقه ثبت در دفتر املاک هستند.

سندمالکیت المثنی – وقتی که سند ملاکیت از بین برود مثلا دچار حریق شود و اثری از آن باقی نماند یا گم شود مالک می‌تواند از اداره ثبت محل وقوع ملک تقاضای صدور سند مالکیت المثنی نماید.

تبدیل اسناد مالکیت مشاعی به یک جلد – چنانچه فردی نسبت به میزان معینی از ملکی، دارای اسناد مالکیت مشاعی متعدد باشد یا به عبارت دیگر سهام مشاعی ملکی از طرف مالکین متعدد به یک نفر انتقال یابد خریدار می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت محل وقوع ملک و ارایه اسناد مالکیت مشاعی درخواست صدور سند مالکیت به نام خود بنماید.

تجمیع حدود  املاکی که دارای سند مالکیت می‌باشند- درمواردیکه دویا چند پلاک براثرساختمان یا دیوارکشی بصورت واحد درآمده یاقطعاتیکه وصل بهم باشند ویامالک یا مالکان مزبور سهام مشاعی برابر دفتراملاک داشته باشندمالک یا مالکین باتسلیم اسناد مالکیت خویش می توانند از اداره ثبت محل وقوع ملک تقاضای تجمیع املاک خودرابنمایند

افراز- چنانچه دو یاچند نفر نسبت به ملکی بطور مشاع مالکیت دارند هریک از انها می توانند نسبت به افراز سهمی خود از سایر مالکین دیگر اقدام نمایند.

تفکیک املاک – در صورتیکه ملکی به قطعاتی کوچکتر تقسیم گردد به این عمل تفکیک گفته می شود دراین حالت ملک ممکن است یک نفر ویا چند نفر مالک داشته باشد که در صورت تعدد مالک کلیه مالکین بایستی با تفکیک موافقت داشته باشند بدیهی است مالکیت مالکین مشاعی در هر یک از قطعات تفکیکی برابر است با سهام وی در ملک اولیه

استعلام- دفاتر اسناد رسمی مکلف هستند هنگام انجام هرگونه معامله نسبت به املاک جاری قبلا جریان ثبتی آنها را از اداره ثبت محل وقوع ملک پرسش  نمایند هم چنین پاره‌ای از دستگاههای اجرائی ذیربط و یا مراجع صالحه قضایی نیز در مواقع ضروری و لازم مجاز به استعلام جریان ثبتی املاک جاری هستند.

بازداشت املاک- املاک ثبت شده حسب تقاضای مراجع قضائی صالحه ازقبیل محاکم ودادسراهای عمومی وانقلاب وشعب بازرسی واجرای ثبت ودادگستری قابل بازداشت می باشند

رفع بازداشت املاک املاکی که حسب دستور مراجع صالحه بازداشت می‌شوند اعم از اینکه درای سند مالکیت باشد یا نباشند حسب  همان مراجع از آنان رفع بازداشت می‌گردد. پس از وصول دستور رفع بازداشت که معمولا بایستی ۱- ممهور به مهرمرجع تقاضاکننده باشد.۲- اشاره به نامه قبلی که بموجب آن تقاضای بازداشت شده داشته باشد.۳- مشخصات کامل ملک اعم از شماره تاریخ …….. در آن قید شده باشد

اعیان – اعیان در اصطلاح ثبت به آنچه بر روی زمین ساخته می‌شود اطلاق میگردد گرچه از نظر حقوقی کلمه زمین خود دلالت برعرصه و اعیان می‌نماید ولی در امر ثبت مراد از اعیان مستحدثاتی است که روی ملک(زمین) بنا می‌گردد.

ماده ۴۵ آئیننامه قانون ثبت

باتصویب طرح‌های هادی و جامع شهر‌ها و نیز در اثر توسعه و تعریض و ایجاد واحداث معابر و خیابان‌های جدید بسیاری از املاک در مسیر معابر و خیابانهای جدید الاحداث واقع و گاهی کل ملک و یا در بعضی از موارد قسمتی از آن در مسیر معابر مذکور واقع می‌گردند که در این هنگام ادارات ثبت حسب اطلاع خودشان یا اعلام شهرداری و یا مراجعه مالک موظف به اجرای ماده ۴۵ آیین‌“امه قانون ثبت میباشد.

دفترچه متمم اسناد مالکیت، دفترچه ای است بهادار که بعد از پرشدن ستونهای نقل و انتقالات سند مالکیت که در صفحات آخر اسناد مالکیت پیش بینی شده است حسب تقاضای مالک و با رعایت تشریفات بدان ضمیمه می‌گردد.

اصلاح حدود- چنانچه در اثر تغییر وضعیت در مجاورین املاک ثبت شده تغییری در وضع حدود اربعه ملکی که دارای سند مالکیت می‌باشد حاصل شود و یا به عبارت دیگر یک یا چند حد از حدود اربعه ثبت شده‌ایکه قبلا به پلاک شخصی محدود شده در اثر تغییر وضع مجاورین به کوچه محدود شود مالک می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت محل وقوع ملک تقاضای اصلاح حدود نماید

ماده ۱۴۹ الحاقی قانون ثبت- بسیار اتفاق افتاده املاکی در گذشته با مساحت معینی مورد معامله واقع شده ولی بعدا معلوم گردیده که دارای اضافه مساحت میباشد ، در صورتیکه اضافه مساحت ناشی از تغییر طول و ابعاد نباشد مالک از اداره ثبت درخواست اصلاح مساحت نموده وپس از پرداخت بهای اضافه مساحت (به نرخ روز معامله ) در وجه مالک اولیه با تودیع مبلغ در صندوق ثبت ، سند مالکیت اصلاح می گردد.

اعتبار اسناد مالکیت- اسناد مالکیت از طرف ادارات ثبت همیشه معتبر هستند و فقط با حکم قطعی مراجع قضایی صالحه یا قانون مصوب مجلس شورای اسلامی قابل ابطال می‌باشد

املاک موروثی- هرگاه فردیکه سند مالکیت بنام او صادر گردیده فوت نماید وارث او می‌توانند با ارائه مدارک زیر:

الف- تقاضای صدور سند مالکیت

ب – فرم گواهی حصر وراثت

ج – فرم ۱۹ مالیاتی

و- اصل سند مالکیت مورث از اداره ثبت محل وقوع ملک درخواست صدور سند مالکیت نمای

اصطلاحات حقوقی؟

افراز : تقسیم مال مشاع است توسط ادارات ثبت یا دادگاه ها. برای انجام افراز باید جریان ثبت ملک مورد درخواست به اتمام رسیده باشد ،لیکن نیازی نیست که در دفتر املاک نیز به ثبت رسیده باشد و یا سند مالکیت آن صادر شده باشد .و مادام که مالکانی نسبت به تصمیم واحد ثبتی اعتراض نکرده اند (تا ۱۰ روز پس از ابلاغ تصمیم اداره ثبت) اداره ثبت ،عملیات افراز را انجام خواهد داد . در صورت اعتراض دادگاه شهرستان به دعوی رسیدگی و حکم مقتضی صادر خواهد کرد.حکم دادگاه شهرستان قابل شکایت فرجامی است (براساس مواد ۱ و۲ قانون افراز وفروش املاک مشاع).  

اقاله : به هم زدن عقد لازم است به تراضی یکدیگر و آن را تفاسخ و تقابل نیز می نامند(ماده ۲۸۳ ق.م) برای اقاله مدت معین نشده و طرفین می توانند هر وقت بخواهند عقد را اقاله کنند.

بایع : کسی که در عقد بیع غالباً در طرف ایجاب واقع می شود و به مال او به عنوان معوض و مبدل نگاه می شود نه عوض و بدل

بنچاق : اسناد راجع به مالکیت یا نقل و انتقال سابق بر معامله ای که فعلاً انجام می گیرد (ماده ۲۳ آیین نامه قانون ثبت -مصوب ۱۳۱۷)

بیع : (فقه – مدنی)
الف- تملیک عینی است به عوض معلوم (ماده ۳۳۸ ق.م) شرط بیع این نیست که عوض مبیع پول باشد ،ولی شرط این است که یکی از عوضین به عنوان ثمن داده شود (مفهوم مخالف ماده ۴۶۴ ق.م ) و این امر بیع را از صلح جدا می کند.
ب- عمل بایع را نیز به تنهایی بیع گویند. بر خلاف معنی بالا(که بیع به مجموع عمل بایع و مشتری گفته می شود)چنانکه در باب وصیت به ایجاب موصی وصیت گفته می شود.استعمال بیع در مواد ۹۲-۲۰۲ قانون جزا مجاز است نه حقیقت.

بیعانه : (مدنی) مقداری از ثمن است که از باب اطمینان بایع ، از طرف مشتری به او پرداخت می شود ؛ خواه تسلیم مبیع مدت داشته باشد (مانند بیع سلم)، خواه مدت نداشته باشد. ولی آوردن نوعاً مستلزم زحمت و یا هزینه می باشد .

بالمناصفه : نصفا نصف ،به تساوی تقسیم کردن.

پلاک : ورقه فلزی که روی آن شماره مخصوصی را نقر و معمولاً بر سر در خانه ها یا روی اشیا نصف می نمایند.مثل پلاک خانه و پلاک ماشین.سابقاً برای قراء و مزارع پلاک سنگی به کار رفته و در مرکز قریه نصب می شد.اطراف زمین را گویند که در میان آن زراعت کرده باشند و زارعان بربالای آن آمد و شد کنند تا زراعت پایمال نگردد و آب در زمین بایستد. بلندی گرداگرد زمین کاشته شده.

 

واژه نامه حقوقی حرف الف؟

(الف)
اباحه : اجازه تملک یا ارتکاب فعل یا معرف و گرفتن چیزی است .مشترک دانستن املاک و اموال.
ابراء: چشم پوشی اختیاری بستانکار از طلب خود.
اتلاف: از بین بردن مال دیگری کلاً یا بعضاً به طوریکه فعل منشأ اتلاف بوسیله خود فاعل به هدف هدایت شده باشد.از بین بردن یا معیوب ساختن مال غیر بطور مستقیم بدون تقصیر یا با تقصیر.
اثاث البیت: اشیاء منقولی که مخصوص استعمال منزل است و یا جزء تجملات خانه می باشد. کالای خانه وسایل منقول زندگی ،وسایل تجملی خانه.
اثبات: مرحله علم به چیزی را مرحله اثبات آن چیز نامند.
اجاره : عقدی است که بموجب آن یک طرف منفعت عین یا نیروی کار خود را در ازای اخذ اجرت معامله می کند.
اجاره بها: مال الاجاره اجرت و عوض منافع مالی که بموجب عقد اجاره معین می شود.
اجاره معاطاتی: اجاره ای است که ایجاب و قبول آن غیر لفظی باشد.
اجاره نامچه: سند اجاره را گویند.
اجازه : اظهار رضایت شخصی که قانون رضای او را منشأ تأثیر عقد یا ایقاعی دانسته است که از دیگری صادر شده است.
اجرت المثل: گر کسی از مال دیگری منتـفع شود و عیـن مال باقی باشد و برای مدتی که منتفع شده بین طـرفین مال الاجاره ای معین نشده باشد آنچه که بابت اجرت منافع استیفاء شده باید به صاحب مال مزبور بدهد اجرـت المثل نامیـده می شود.مبلغی است که پس از انقضای مدت اجاره از روی شواهد و نظایر شیئ مورد اجاره تعیین می شود.
اجماع: اتفاق و گرد آمدن.
احد شرکاء: یکی از شرکاء.
احیاء: مقصود احیاء زمین های موات و مباح است و مقصود از آن کارهایی است که در نظر عرف ،آباد کردن محسوب شود.
اخذ به شفعه: اگر مال غیر منقول قابل قسمتی بین دو نفر مشترک باشد و یکی از دو شریک سهم خود را به ثالث بفروشد شریک حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و سهم مبیعه را تملک کند.
اذن : اعلام رضای مالک یا رضای کسیکه قانون برای رضای او قایل شده است .
اراضی موات: زمین های غیر آبادی که سابقه احیاء و بهره برداری ندارد و به صورت طبیعی باقی مانده است.
ارث : دارائی متوفی بعداز کسر واجبات مالی و دیون و ثلث را ارث گویند. و مالیات بر ارث به آن تعلق می گیرد.
ارتفاق: حقی است برای ملک شخصی در ملک دیگری .حقی است برای شخص به تبعیت از ملک خود در ملک شخص دیگری برای استفاده بردن کامل از ملک خویش.
استرداد: در لغت به معنی باز پس گرفتن است.
استقاط: از بین بردن حقی توسط صاحب حق.
اسناد رسمی : اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی یا نزد سایر مأموران رسمی در حدود صلاحیت آنان و برابر مقررات قانونی تنظیم شده باشد.
اشاعه : اجتماع حقوق چند نفر بر مال معین.
اصیل: شخصی که مالکیت عین مورد معامله را داراست اصیل نام دارد در مقابل فضول که بدون داشتن حق یا نمایندگی از جانب اصیل اقدام به معامله در مورد مال غیر می نماید.
اعراض: چشم پوشیدن مالک از مال خود.
اعیان: جمع کلمه عین است و عین به معنی مالی است که دارای جرم و ابعاد است اعیان در مقابل منافع و حقوق استعمال می شود.
اعیانی: در مقابل عرصه استعمال می شود و عرصه به زمین مملوک گفته می شود و اعیانی ،اموال غیر منقول موجود روی آن زمین را گویند.
اقاله : بهم زدن عقد لازم است به رضایت یکدیگر .آن را تفاسخ و تقایل نیز می نامند.
اقباض: تسلیم ،تحویل،اصطلاحاً تحویل مورد معامله است به طرف عقد.
امانت : مال مورد ودیعه را گویند.
اناطه : حالت توقف رسیدگی و اظهار نظر یک دادگاه بر ثبوت امر دیگری در دادگاه دیگر .منوط کردن ،موکول کردن، معلق کردن .
انتفاع : نفع گرفتن ،حقی است که به موجب آن شخص می تواند از مالی که عین آن ملک دیگری است یا مالک خاصی ندارد استفاده کند.
انفساخ : انحلال قهری عقد را گویند.
ایجاب : واجب کردن ،اعلام تعهد یا اعلام تملیک (عقد تملیکی) ؛ مقابل قبول.

 

 

واژه نامه حقوقی حرف ب تا ث

 

( ب )
بایع: فروشنده .
بدهکار: کسی که در ذمه او تعهدی به نفع غیر وجود دارد.کسی که پول یا چیزی وام دارد،وام دار،مقروض.
بستانکار: کسی که به نفع او تعهدی بر ذمه دیگری وجود دارد.کسی که از دیگری پول یا کالائی طلب دارد که باید بگیرد.
بنچاق : اسناد راجع به مالکیت یا نقل و انتقال سابق بر معامله ای که فعلاً انجام می گیرد.
بیع: فروش ،خرید-هم به معنی خریدن و هم به معنی فروختن.تملیک عین است به عوض معلوم .
بیع محاباتی : بیع به کمتر از ثمن المثل را که عالماً عامداً صورت گرفته باشد را گویند.
بیع: بیعی که مبیع آن موقوفه باشد که در مورد استثنائی به تجویز قانون فروخته می شود.

( پ )
پرداخت: اجراء تعهدی که موضوع آن وجه نقد باشد.

( ت )
تأخیر تأدیه : به معنی خسارت زیان دیر کرد است.
تحجیر : شروع در احیاء از قبیل سنگ چیدن اطراف زمین یا پی کنی و یا کندن چاه و غیر تحجیراست.تحجیر سب مالکیت نمی شود ولی سبب پیدایش حق اولویت است.
تحریر ترکه : مقصود از تحریک ترکه تعیین مقدار ترکه و دیون متوفی است.
تدلیس : اعمالی که موجب فریب طرف معامله شود.
ترکه : دارایی زمان فوت متوفی که به سبب فوت وی از تملک دارائی او خارج می شود قبل از اخراج واجبات مالی و دیون و ثلث.
تصرف: مالی است که درتحت اختیار کسی باشد و او بتواند نسبت به آن مال در حدود قانون یا بعدوان تصمیم بگیرد.
تصرف عدوانی : تصرفی است که بدون رضای مالک مال غیر منقول از طرف کسی صورت گرفته باشد.
تعدی : صورت دادن فعلی که خارج ازحدود اذن یا عرف در مال غیر باشد.
تقویم : برآورد، ارزیابی –بها کردن ،قیمت کردن ،نرخ کردن.
تقسیم : تفکیک حصه هریک از شرکاء ملک مشاع معین از طریق تراضی شرکاء یا از طریق حکم دادگاه در صورتیکه بین همه شرکاء تراضی واقع نشود.
تعهد : عبارتست از این است که یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر ملزم به انجام کاری که موضوع تعهد می باشد ( اعم از فعل، ترک فعل، ادای دین ،پرداخت مبلغ معین و غیره …) می شوند که زمان انجام آن یا حال است ( بنا به تقاضای متعهد له معینی شخصی که به نفع او تعهد شده است ) یا مؤجل است (زمان معینی برای الزام به انجام آن در نظر گرفته شده است)
تملک: به چنگ آوردن ،مالک شدن
تملیک : یعنی مورد معامله از مالکیت مالک فعلی خارج شده و تحت مالکیت شخص دیگری قرار می گیرد.زمانی که مالک ،مالی را از مالکیت خود خارج نموده به دیگری منتقل می کند تملیک صورت گرفته است.
توکیل : اجرای کاری را برعهده شخصی گذاشتن-وکیل کردن کسی-برگماشتن.
تهاتر: یکی از اسباب سقوط تعهدات است .به موجب آن دو تعهد متقابل که طرفین آنها فرق نمی کنند و موضوع آن تعهدات وجه نقد یا شیئ مثلی و همجنس است به تعداد متساوی با یکدیگر ساقط شوند.

( ث )
ثبت : نوشتن قرارداد یا یک عمل حقوق یا احوال شخصیه یا یک حقوق یا هر چیز دیگر در دفاتر مخصوصی که قانون معین می کند.
ثبت احوال: ثبت وقایع ۴ گانه : تولد،فوت ،ازدواج و طلاق.
ثلث : یک سوم- یک سوم ،بخشی از ترکه که وصایای مالی موصی تا آن میزان بدون اجازه ورثه نافذ است.

 

 

 

واژه نامه حقوقی حرف ج تا خ

( ج )
جاعل: از نظر حقوق مدنی متعهد در جعاله را گویند.
جریمه : وجه نقد یا مال دیگر که بعنوان مجازات از مجرم گیرند.
جعاله : الزام شخصی به ادای اجرت معلوم در مقابل عملی اعم از این که طرف معین باشد یا غیر معین.

( چ )
چک : نوشته ای است که بموجب آن صادر کننده چک وجوهی را که نزد دیگری دارد کلاً یا بعضاً به نفع خود یا ثالث مسترد می دارد.

( ح )
حق ارتفاق: حقی است برای شخص در ملک دیگری بواسطه مالکیت در ملک معین.
حق العبور: یکی از نمونه های حق ارتفاق در ملک غیر است .
حق المجری : حق ارتفاقی است که به موجب آن مالکی از ملک یا املاک دیگران حق جریان دادن آب یا لوله گاز و نفت یا فاضلاب داشته باشد.
حق انتفاع : حقی است که بموجب آن ،شخص می تواند از مالی که عین آن ملک دیگری است یا مالک خاصی ندارد استفاده کند.
حق سکنی : حق سکنی در عقد ازدواج عبارت است از تفویض اختیار تعیین محل سکونت به زوجه .
حق شفعه : هرگاه مال غیر منقول قابل تقسیمی بین دو نفر مشترک باشد و یکی از دو شریک ،سهم خود را به قصد بیع به شخص ثالثی منتقل کند، شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و سهم مبیعه را تملک کند. این حق را حق شفعه و صاحب آن را شفیع گویند. حیازت : در حقوق مدنی وفقه = تصرف و وضع ید یا مهیا کردن وسائل تصرف و استیلاء بر چیزی. جمع کردن و بدست آوردن چیزی .
حواله : عقدی است که به موجب آن طلب شخصی از ذمـﺔ مدیون به ذمـﺔ شخص ثالثی منتقل می گردد.

( خ )
خسارت : مالی که باید از طرف کسی که باعث ایراد ضرر مالی به دیگری شده به متضرر داده شود.
خلع ید: رفع تصرف از متصرف غیر منقول به استناد حکم دادگاه یا سند رسمی و یا حکم قانون .
خیار: تسلط قانونی شخص در اضمحلال عقد.قدرت قانونی که یکی از طرفین عقد پیدا می کند که به موجب آن می تواند عقد را منحل کند.
خیار تخلف شرط : هرگاه بعد از عقد وفا به شرطی که شده (شرط صفت) نشود کسی که به نفع او شرط شده می تواند معامله را فسخ و عوض را بگیرد و می تواند معامله را به همان نحو قبول کند.
خیار تدلیس: تدلیس،عمل موجب فریب طرف معامله است و وجود آن سبب پیدایش حق فسخ می شود.
خیار رؤیت و تخلف وصف: هرگاه کسی مالی را ندیده و آن را فقط به وصف بخرد بعد از دیدن اگر دارای اوصافی که ذکر شده است نباشد مختار است که بیع را فسخ یا به همان نحو که هست قبول نماید.
خیار شرط: در عقد بیع ممکن شرط شود که در مدت معینی برای بایع یا مشتری یا هر دو شخص یا دیگری غیر از طرفین معامله اختیار فسخ معامله باشد.
خیار عیب : اگر بعداز معامله مشخص گردد که مبیع معیوب بوده ، مشتری مختار است در قبول معیوب یا اخذ ارش یا فسخ معامله .
خیار غبن: هریک از متعاملین که در معامله غبن فاحش داشته باشد بعداز علم به غبن می تواند معامله را فسخ کند.غبن در صورتی فاحش است که عرفاً مسامحه نباشد.
خیار مجلس: در عقد بیع مادام که مجلس عقد به هم نخورده طرفین حق به هم زدن بیع را دارند. به هم زدن مجلس عقد به نفرقه متعاملین از یکدیگر( ولو به چند قدم ) و یا به ترک مکان عقد (ولو باهم ) محقق می شود.

 

 

 

 

واژه نامه حقوقی حرف د تا ز

( د )
دائن: کسیکه تعهدی به نفع او بر ذمه غیر وجود دارد.قرض دهنده بستانکار مقابل مدیون بدهکار
دارایی: به مجموع اموال و مطالبات و دیون گفته می شود.
دانگ : یک ششم از مال غیر منقول
دایر : زمینی است که تحت کشت یا بنیاد و مانند آنها باشد.
دفتر اسناد رسمی : دفترخانه اسناد رسمی عبارت است از واحد وابسته به قوه قضاییه که برای تنظیم و ثبت اسناد رسمی طبق قانون و مقررات مربوط تشکیل می شود.
دلال : کسیکه با دریافت حق معینی واسطه بین خریدار و فروشنده می شود.
دین : تعهدی که بر ذمـﺔ شخصی به نفع کسی وجود دارد.
دین مؤجل : دینی که در موعد معینی قابل مطالبه و پرداخت است .

( ر )
راهن : رهن دهنده ،عقد رهن،عقدی است که بموجب آن،مدیون مالی را برای وثیقه به راهن دهد.
رقبه : املاک غیر منقول.
رهن: عقدی است که به موجب آن،مدیون مالی را برای وثیقه به دائن می دهد.
فک رهن : خروج مال مورد رهن از حالت وثیقه بودن.

( ز )
زیان : در معنی ضرر به کار می رود.

 

 

واژه نامه حقوقی حرف س تا ش

( س )
سازش : رضایت طرفین دعوی برفیصله نزاع معین در دادگاه و با دخالت دادرس.
سبب مُملک : سببی است که موجب تملک کسی شود مانند بیع و وصیت و حیازت مباحات.
سرقفلی : پولی که مستأجر ثانی به مستأجر سابق در موقع انتقال اجاره بلاعوض می دهد و هم چنین مستأجر اول به موجر مالک میدهد.
سفته : عبارتست از سند تجارتی که به موجب آن امضاء کننده تعهد می کند در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین و یا بحواله کرد آن شخص کارسازی نماید اسم دیگر آن فته طلب است.
سفیه : کسی است که تصرفات او در اموال و حقوق مالی خود عقلائی نباشد.در لغت به معنی نادان ،بی اطلاع.
سقوط : از بین رفتن حق را گویند.
سکنی: حق انتفاع هر گاه به صورت سکونت منتفع در مسکن متعلق به غیر باشد آن را سکنی نامند. حق انتفاع در مسکن.
سلطه : اختیار قانونی شخص بر اشیاء یا اموال یا اشخاص دیگر .
سند: عبارت از نوشته ای است که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.
سهم: حصۀ شریک در مال الشرکه .

( ش )
شاهد: کسیکه شهادت بر امری می دهد.
شبه عقد: عبارت است از یک عمل ارادی که قانون آن را منع ننموده و بدون اینکه عقدی منعقد گردد ایجاد تعهد در مقابل غیر نماید.
شخص حقوقی : عبارت است از گروهی از افراد انسان یا منفعتی از منافع عمومی.
شخص حقیقی : به معنی شخص طبیعی است .
شخص طبیعی : اشخاص انسانی را گویند که موضوع حق و تکلیف می باشند.
شرط صفت : هرگاه یکی از متعاقدین وجود صفت معینی را در موضوع معامله تعهده کرده باشد این تعهد را شرط صفت نامند.در این صورت حتماً باید موضوع مورد معامله عین معین باشد.
شرط فعل: شرطی که به موجب آن شخص(مشروط علیه ) تعهد به فعل یا ترک عملی کند.
شرکت : اجتماع حقوق چند مالک ( یک شیئ معین ) یا (شیئ واحد)
شریک : کسی که با یک یا چند نفر دیگر در شیئ یا اشیاء معینی به نحو اشاعه ذی حق است.
شفیع : صاحب حق شفعه.

 

 

واژه نامه حقوقی حرف ص تا گ

( ص )
صغیر: کسی که به سن بلوغ نرسیده باشد. در پسران ۱۵ سال قمری و در دختران ۹ سال قمری.
صلح: عقدی است که در آن طرفین توافق بر امری از امور کنند بدون اینکه توافق آنها در قالب یک از عقود مشخص شده قانونگذار بگنجد.

( ط )
طلب: تعهدی که بر ذمـﺔ شخصی به نفع کسی وجود دارد.

( ع )
عقد: تعهد یک طرف بر قبول امری که مورد قبول طرف دیگر باشد.
عقد جائز: عقدی که طبعاً قابل فسخ است و به موت جنون و سفه یکی از طرفین منفسخ می شود: مانند عاریه.
عقد خیاری: عقدی که برای طرفین معامله یا برای ثالثی اختیار فسخ باشد.
عقد لازم : عقدی که هیچ یک از طرفین معامله حق فسخ آن را نداشته باشد مگر در موارد معینه.
عقد معلق : عقدی که تأثیر آن برحسب انشاء موقوف به امر دیگر باشد مانند این که بایع بگوید خانه را اجاره دادم اگر پدرم موافقت نماید.
عقد مکره : ﻣکره آن است که به تهدید دیگری اقدام به انعقاد عقد کند.عقدی که یک طرف یا هر دو طرف در قصد انشاء خود مکره بوده باشند.
عقد منجز : عقدی که تأثیر آن برحسب انشاء موقوف به امری دیگری نباشد والا معلق خواهد بود.
عوضین : یعنی عوض و معوض در عقود مالی معوض.

( غ )
غصب: تصرف در مال غیر به نحو عدوان.
غیر منقول : مالی که از جائی به جائی قابل انتقال نباشد مانند زمین و معدن.

( ف )
فضول: کسی که در عقد، مال غیر را موضوع معامله قرار دهد .بدون این که از طرف مالک اجازه داشته باشد.

( ق )
قرارداد: عقود عهدی و تکمیلی و مالی و غیر مالی و معوض و غیر معوض است .
قرض: عقدی است که بموجب آن یکی از طرفین عقد مقدار معینی از مال خود را به طرف دیگر تملیک می کند که طرف او مثل آن را از حیث مقدار و جنس و وصف رد نماید.
قولنامه : قولنامه قراردادی کتبی است که در آن طرفین قرارداد درخصوص انجام معامله ای که قراراست در آینده صورت گیرد توافقاتی حاصل می کنند اما تنظیم قرارداد اصلی به آتی موکول می شود.
قیم : نماینده قانونی محجور که از طرف مقامات صلاحیتدار قضایی در صورت نبودن ولی قهری و وصی او تعیین می شود.

( گ )
گرو: مرادف رهن است و گرو دهنده راهن است و گرو گیر مرتهن است و گروگان عین مرهونه را گویند.

 

 

واژه نامه حقوقی حرف م

( م )
مؤجل : تعهدی که انجام آن مشروط به رسیدن اجل معین باشد.
مالک : صاحب ملک ،صاحب مال غیر منقول، صاحب اراضی، صاحب سرمایه در عقد مضاربه .
مالکیت : حق استعمال و بهره برداری و انتقال یک چیز به هر صورت مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد.
مبیع: عین موجود در خارج یا عین کلی در ذمـﺔ که بعنوان عوض و به انتظار دریافت عوض معلوم به طرف تملیک می شود. آنچه مورد بیع قرار می گیرد.
متبایعین : از باب غلبه ، به طرفین عقد گفته می شود ،فروشنده و خریدار.
متعاملین : معامله کنندگان ،طرفین دادو ستد.
متعهد له : آن که از تعهد متعهد منتفع است.
متهب : طرف عقد هبه ،در مقابل واهب .کسی قبول هبه کند در عقد هبه.
مثمن : معوض را در عقد بیع گویند.
محال علیه : در عقد حواله کسی که ذمـﮥ مدیون به او انتقال می گردد محال علیه نام دارد. طرفه حواله ، کسی که حواله در عهده او صادر می شود.
مجنون : کسی که فاقد تشخیص نفع و ضرر و حسن و قبح است.
محجور: کسی که فاقد عقل و یا رشد و یا کبر باشد.
مثمن: معوض را در عقد بیع گویند.
محل اقامت: محلی که شخص در آنجا سکونت داشته و مرکز مهم امور او نیز در آنجا باشد.
مختوم : به پایان رسیده ،خاتمه یافته .
مرور زمان : گذشتن مدتی است که بموجب قانون پس از انقضای آن مدت ، در محاکم قضایی مسموع نخواهد بود.
مستغل: اموال غیر منقول که مورد بهره برداری است.
مستغلات: اموال غیر منقولی که مورد بهره برداری به توسط مالک آنهاست.
مستودع: مرادف ودیعه گیر.
مشاع: قسمت نشده ،جدا نشده از حصه دیگری یا دیگران .هر مالی که بین دو یا چند نفر مشترک باشد.
مستعیر: کسی که مال غیر را به عاریه می ستاند.
مستند: سند ،قباله و دلیلی که به آن استناد کنند.
مشروط علیه : کسی که شرط به زیان اوست –آنکه شرط بر عهده او باشد در عقود و ایقاعات.
مشروط له : کسی که به نفع او شرط شده است .
مشتری : کسی که در عقد بیع قبول عقد می کند و عوض می دهد.
معامل : مرادف عاقد است، یعنی کسی که طرف عقد واقع می شود.
معاوضه : عقدی است که موجب آن یکی از طرفین مالی می دهد به عوض مال دیگر که از طرف دیگر اخذ می کند.
معیر: کسی که مال خود را به عاریه می دهد.
مفروز: علیحده شده ،جداکرده –صفت مالی یا ملکی که بعد از اشاعه به صورت چند سهم جداگانه درآمده و بین شرکاء تقسیم شده باشد،در مقابل مشاع.
ملکیت : رابطه است حقوقی بین شخص و چیز مادی.
موجر: در اجاره اشیاء صاحب عین مال مورد اجاره را گویند.

 

 

 

واژه نامه حقوقی حرف ن تا ی

( ن )
ناقل: شخصی که مالی را منتقل می کند به دیگری ،خواه ضمن عقد باشد خواه ضمن ایقاع.
نحله :هبه
نقل : سلب مالکیت یک مالک نسبت به مال معین و اعطاء آن به دیگری خواه به رضای مالک باشد و خواه به حکم قانون.
نماآت: افزودنی ها، اضافه شدن ها،رشد و نمو یافته ها- زیاد شدن – ارتفاع گرفتن.

( و )
واهب: تملیک کننده مجانی مال به دیگری ،طرف عقد هبه.
وثیقه : مالی است که وام گیرنده تحت یکی از صور قانونی آن را نزد وام دهنده می گذارد.
ودیعه : عقدی است که به موجب آن یکنفر مال خود را به دیگری می سپارد برای اینکه آن را مجاناً نگهدارد.
وقف: عقدی که به موجب آن مالک ،عین مال معینی از اموال خود را از نقل و انتقال مصون کرده (حبس می کند) و منافع آن را در اختیار شخص یا اشخاص یا مصرف معین می گذارد.

( ه )
هبه : تملکیک عین بدون عوض و بطور منجز.
هدم : خراب کردن ،ویران کردن-خرابی،ویرانی

( ی )
ید : به معنی دست –قدرت،سلطه ،نفوذ- تصرف در مالی را ید گویند

delinquent real estate taxes

  • supplemental or additional real estate taxes
  • special assessments
  • if the tax authority will not honor a bill request from another party.

قانون روابط موجر و مستاجر؟

فصل اول – روابط موجر و مستاجر

 ‌ماده ۱- از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، اجاره کلیه اماکن اعم از مسکونی، تجاری، محل کسب و پیشه، اماکن آموزشی، خوابگاههای‌دانشجویی و ساختمانهای دولتی و نظایر آن که باقرارداد رسمی یا عادی منعقد میشود تابع مقررات قانون مدنی و مقررات مندرج در این قانون و شرایط‌مقرر بین موجر و مستاجر خواهد بود.

ماده ۲- قراردادهای عادی اجاره باید با قید مدت اجاره در دو نسخه تنظیم شود و به‌امضای موجر و مستاجر برسد و به‌وسیله دونفر افراد مورد‌اعتماد طرفین به‌عنوان شهود گواهی گردد.

ماده ۳- پس از انقضای مدت اجاره بنا به تقاضای موجر یا قایم‌مقام قانونی وی تخلیه عین مستاجره در اجاره با سند رسمی توسط دوایر اجرای‌ثبت ظرف یک هفته و در اجاره با سند عادی ظرف یک هفته پس از تقدیم تقاضای تخلیه به دستور مقام قضایی در مرجع قضایی توسط ضابطین قوه‌قضاییه انجام خواهد گرفت.

ماده ۴- در صورتی که‌موجر مبلغی بعنوان ودیعه یا تضمین یا قرض‌الحسنه ویا سند تعهدآور و مشابه آن از مستاجر دریافت کرده باشد تخلیه و‌تحویل مورد اجاره به موجر موکول به استرداد سند یا وجه مذکور به مستاجر و یا سپردن آن به دایره اجراست. چنانچه موجر مدعی ورود خسارت به‌عین مستاجره از ناحیه مستاجر و یا عدم پرداخت مال‌الاجاره یا بدهی بابت قبوض تلفن، آب، برق و گاز مصرفی بوده و متقاضی جبران خسارات وارده‌و یا پرداخت بدهی‌های فوق از محل وجوه یاد شده باشد موظف است همزمان با تودیع وجه یا سند، گواهی دفتر شعبه دادگاه صالح را مبنی بر تسلیم‌دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مورد ادعا به دایره اجرا تحویل نماید. در این صورت دایره اجرا از تسلیم‌وجه یا سند به مستاجر به همان میزان‌خودداری و پس از صدور رای دادگاه و کسر مطالبات موجر اقدام به رد آن به مستاجر خواهد کرد.

ماده ۵- چنانچه مستاجر در مورد مفاد قرارداد ارایه شده از سوی موجر مدعی هرگونه حقی باشد ضمن اجرای دستور تخلیه شکایت خود را به‌دادگاه صالح تقدیم و پس از اثبات حق مورد ادعا و نیز جبران خسارات وارده حکم مقتضی صادر می‌شود.

‌فصل دوم – سرقفلی

ماده ۶ – هرگاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید می‌تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نماید. همچنین‌مستاجر می‌تواند در اثناء مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از موجر یا مستاجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت کند، مگر آنکه در ضمن عقد‌اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.

‌تبصره ۱ – چنانچه مالک سرقفلی نگرفته باشد و مستاجر با دریافت سرقفلی ملک را به دیگری واگذار نماید پس از پایان مدت اجاره مستاجر اخیر‌حق مطالبه سرقفلی از مالک را ندارد.

‌تبصره ۲ – در صورتی‌که موجر به طریق صحیح شرعی سرقفلی را به مستاجر منتقل نماید، هنگام تخلیه مستاجر حق مطالبه سرقفلی به قیمت‌عادله روز را دارد.

ماده ۷ – هرگاه ضمن عقد اجاره شرط شود، تا زمانیکه عین مستاجره درتصرف مستاجر باشد مالک حق افزایش اجاره بها و تخلیه عین مستاجره را‌نداشته باشد و متعهد شود که هر ساله عین مستاجره را به همان مبلغ به او واگذار نماید در اینصورت مستاجر می‌تواند از موجر و یا مستاجر دیگر‌مبلغی بعنوان سرقفلی برای اسقاط حقوق خود دریافت نماید.

ماده ۸ – هرگاه ضمن عقد اجاره شرط شود که مالک عین مستاجره را به‌غیر مستاجر اجاره ندهد و هر ساله آنرا به اجاره متعارف به مستاجر متصرف‌واگذار نماید ، مستاجر می‌تواند برای اسقاط حق خود و یا تخلیه محل مبلغی را به عنوان سرقفلی مطالبه و دریافت نماید.

ماده ۹ – چنانچه مدت اجاره به پایان برسد یا مستاجر سرقفلی به مالک نپرداخته باشد و یا اینکه مستاجر کلیه حقوق ضمن عقد را استیفاء کرده‌باشد هنگام تخلیه عین مستاجره حق دریافت سرقفلی نخواهد داشت.

‌ماده ۱۰ – در مواردی که طبق این قانون دریافت سرقفلی مجاز می‌باشد هرگاه بین طرفین نسبت به میزان آن توافق حاصل نشود با نظر دادگاه تعیین‌خواهد شد.

‌تبصره –  مطالبه هرگونه وجهی خارج از مقررات فوق در روابط استیجاری ممنوع می‌باشد.

ماده ۱۱ – اماکنی که قبل از تصویب این قانون به اجاره داده شده از شمول این قانون مستثنی و حسب مورد مشمول مقررات حاکم بر آن خواهند‌بود.

‌ماده ۱۲ – آئین‌نامه اجرایی این قانون ظرف مدت سه ماه توسط وزارتخانه‌های دادگستری و مسکن و شهرسازی تهیه و به تصویب هیات وزیران‌خواهد رسید.

ماده ۱۳ – کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون لغو می‌شود.

‌تاریخ تصویب ۱۳۷۶٫۵٫۲۶

تاریخ تایید شورای نگهبان ۱۳۷۶٫۵٫۲۹

سوالات کلیدی

پیش فروش ساختمان غیر قانونی شد؟

 

 

 

توضیحات به همراه مجازات انجام معامله !!!

 

وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به مدیران کل راه و شهرسازی سراسر کشور، ممنوعیت تبلیغات بدون مجوز پیش‌فروش مسکن را ابلاغ کرد.

به گزارش مهر، عباس آخوندی در نامه‌ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور و مدیرکل مسکن و شهرسازی استان سمنان بر پیگیری اجرای ماده ۲۳ قانون پیش فروش ساختمان تاکید کرد و مدیران راه و شهرسازی را ناظر اجرای مواد ۲۱ و ۲۳ قانون پیش فروش اعلام کرد. با اجرایی شدن مواد ۲۱ و ۲۳ قانون پیش فروش ساختمان تبلیغات بدون مجوز پیش فروش غیرقانونی خواهد بود و همچنین اشخاصی که بدون تنظیم سند رسمی اقدام به پیش‌فروش ساختمان یا بدون اخذ مجوز اقدام به درج یا انتشار آگهی کنند، به حبس از ۹۱ روز تا یک‌سال یا جزای نقدی به میزان دو تا چهار برابر وجوه و اموال دریافتی محکوم می‌شوند.
در نامه وزیر راه و شهرسازی به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور و مدیر کل مسکن و شهرسازی استان سمنان آمده است: همانگونه که آگاهی دارند اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان مصوب سال ۸۹ متضمن حقوق شهروندان و ایجاد اطمینان در بازار مسکن و ساختمان بوده و می‌توانند یکی از ابزارهای موثر برای توسعه امر ساخت و ساز باشد، بنابراین با توجه به ضرورت انجام تکالیف مقرر در قانون، آیین‌نامه اجرای و دستورالعمل آن، بدینوسیله اجرای تبصره ماده ۲۳ قانون، ناظر به مواد ۲۱ و ۲۳ قانون مذکور به آن اداره کل تفویض می‌گردد. بنابراین لازم است در صورت مشاهده هرگونه تخلف اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی در خصوص انتشار آگهی پیش فروش ساختمان بدون اخذ مجوز لازم، مراتب به مراجع قضایی مربوطه گزارش و موضوع آن اداره کل تا حصول نتیجه پیگیری شود.
در ادامه نامه وزیر راه و شهرسازی آمده است: در این راستا ضرورت دارد ضمن ارائه آموزش لازم به همکاران و اطلاع رسانی مناسب به شهروندان از طرف مختلف رسانه ای، هماهنگی لازم با حوزه معاونت مسکن و ساختمان و مشاور و نماینده اینجانب در شورای حفظ حقوق بیت المال، معمول و موانع احتمالی فنی و قضایی را جهت اخذ نظریه مشورتی و کسب تکلیف نهایی، به عمل آید.
قانون پیش‌فروش ساختمان مصوب سال ۸۹ در ۲۴ ماده به تصویب رسیده است. در ماده ۲۱ قانون پیش فروش ساختمان آمده است: پیش فروشنده باید قبل از هرگونه اقدام جهت تبلیغ و آگهی پیش فروش به هر طریق از جمله درج در مطبوعات و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و سایر رسانه‌های گروهی و نصب در اماکن و غیره، مجوز انتشار آگهی را از مراجع ذی‌صلاح که در آیین‌نامه اجرایی این قانون مشخص می‌شود اخذ و ضمیمه درخواست آگهی به مطبوعات و رسانه‌های یاد شده ارایه نماید. شماره و تاریخ این مجوز باید در آگهی درج و به اطلاع عموم رسانده شود.
مطبوعات و رسانه‌ها قبل از دریافت مجوز یاد شده حق درج و انتشار آگهی پیش فروش را ندارند. در غیر این صورت به توقیف به مدت حداکثر دو ماه و جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) و در صورت تکرار به حداکثر مجازات محکوم خواهند شد.
همچنین در ماده ۲۳ این قانون نیز آمده است: اشخاصی که بدون تنظیم سند رسمی اقدام به پیش‌فروش ساختمان یا بدون اخذ مجوز اقدام به درج یا انتشار آگهی نمایند، به حبس از نود و یک روز تا یکسال یا جزای نقدی به میزان دو تا چهار برابر وجوه و اموال دریافتی محکوم می‌شوند.
در تبصره این ماده قانونی قید شده که جرایم مذکور در این ماده تعقیب نمی‌شوند مگر با شکایت شاکی خصوصی یا وزارت مسکن و شهرسازی و با گذشت شاکی، تعقیب با اجرای آن موقوف می‌شود.

آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها؟

بخش اول‌: قسمتهای مختلف ساختمان‌ فصل اول‌: قسمتهای اختصاصی‌ ماده ۱ـ قسمتهایی از بنا، اختصاصی تلقی می‌شود که عرفاًبرای استفاده انحصاری شریک ملک معین یا قائم مقام او تخصیص‌یافته باشد. ماده ۲ـ علاوه بر ثبت اراضی زیربنا و محوطه باغ‌ها وپارک‌های متعلّقه برای مالکیت قسمتهای اختصاصی نیز باید بطورمجزا سند مالکیت صادر شود، مشخصات کامل قسمت اختصاصی‌از لحاظ حدود طبقه‌، شماره‌، مساحت قسمتهای وابسته‌، ارزش وغیره باید در سند قید گردد. فصل دوم‌: قسمتهای…

 

آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها

بخش اول‌: قسمتهای مختلف ساختمان‌
فصل اول‌: قسمتهای اختصاصی‌
ماده ۱ـ قسمتهایی از بنا، اختصاصی تلقی می‌شود که عرفاًبرای استفاده انحصاری شریک ملک معین یا قائم مقام او تخصیص‌یافته باشد.
ماده ۲ـ علاوه بر ثبت اراضی زیربنا و محوطه باغ‌ها وپارک‌های متعلّقه برای مالکیت قسمتهای اختصاصی نیز باید بطورمجزا سند مالکیت صادر شود، مشخصات کامل قسمت اختصاصی‌از لحاظ حدود طبقه‌، شماره‌، مساحت قسمتهای وابسته‌، ارزش وغیره باید در سند قید گردد.
فصل دوم‌: قسمتهای مشترک‌
ماده ۳ـ قسمتهایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آنها که به‌طور مستقیم و یا غیر مستقیم مورد استفاده تمام شرکاء می‌باشدقسمتهای مشترک محسوب می‌گردد و نمی‌توان حق انحصاری برآنها قایل شد.
تبصره ـ گذاردن میز و صندلی و هر نوع اشیای دیگر وهمچنین نگاهداری حیوانات در قسمتهای مشترک ممنوع است‌.
قسمتهای مشترک در ملکیت مشاع تمام شرکای ملک است‌، هرچند که در قسمتهای اختصاصی واقع شده باشد و یا از آن قسمتهاعبور نماید.
ماده ۴ـ قسمتهای مشترک مذکور در ماده ۲قانون تملک‌آپارتمانها عبارت است از:
الف ـ زمین زیربنا خواه متصل به بنا باشد یا بنا بوسیله پایه روی‌آن قرار گرفته باشد.
ب ـ تأسیسات قسمتهای مشترک از قبیل چاه آب و پمپ‌، منبع‌آب‌، مرکز حرارت و تهویه‌، رختشویخانه‌، تابلوهای برِ، کنتورها،تلفن مرکزی‌، انبار عمومی ساختمان‌، اتاق سرایدار در هر قسمت بناکه واقع باشد، دستگاه آسانسور و محل آن‌، چاه‌های فاضلاب‌،لوله‌ها از قبیل (لوله‌های فاضلاب‌، آب‌، برِ، تلفن‌، حرارت مرکزی‌،تهویه مطبوع‌، گاز، نفت‌، هواکش‌ها، لوله‌های بخاری‌) گذرگاههای‌زباله و محل جمع‌آوری آن و غیره‌.
پ ـ اسکلت ساختمان‌.
تبصره ـ جدارهای فاصل‌بین قسمتهای‌اختصاصی‌،مشترک بین‌آن قسمتها است‌. مشروط بر اینکه جزء اسکلت ساختمان نباشد.
ت ـ درها و پنجره‌ها ـ راهروها ـ پله‌ها ـ پاگردها ـ که خارج ازقسمتهای اختصاصی قرار گرفته‌اند.
ث ـ تأسیسات مربوط به راه پله از قبیل وسایل تأمین‌کننده‌روشنایی‌، تلفن و وسایل اخبار و همچنین تأسیسات مربوط به آنهابه استثنای تلفن‌های اختصاصی‌، شیرهای آتش‌نشانی‌، آسانسور ومحل آن‌، محل اختتام پله و ورود به بام و پله‌های ایمنی‌.
ج ـ بام و کلیه تأسیساتی که برای استفاده عموم شرکاء و یا حفظ‌بنا در آن احداث گردیده است‌.
ح ـ نمای خارجی ساختمان‌.
خ ـ محوطه ساختمان‌، باغ‌ها و پارکها که جنبه استفاده عمومی‌دارد و در سند اختصاصی نیز ثبت نشده باشد.
بخش دوم‌: اداره امور ساختمان‌
فصل اول‌: مجمع عمومی‌
طرز انتخاب و وظائف و تعهدات مدیر
ماده ۵ـ در صورتی که تعداد مالکین از سه نفر تجاوز کند،مجمع عمومی مالکین تشکیل می‌شود.
ماده ۶ـ زمان تشکیل مجمع عمومی مالکین اعم از عادی یافوِالعاده‌، در مواردی که توافقنامه‌ای بین مالکین تنظیم نشده است‌به موجب اکثریت مطلق آرای مالکینی خواهد بود که بیش از نصف‌مساحت تمام قسمت‌های اختصاصی را مالک باشند و در صورت‌عدم حصول اکثریت مزبور، زمان تشکیل مجمع عمومی با تصمیم‌حداقل سه نفر از مالکین تعیین خواهد شد.
ماده ۷ـ در اولین جلسه مجمع عمومی‌، ابتدا رئیس مجمع‌عمومی تعیین خواهد شد و سپس در همان جلسه مدیر یا مدیرانی‌از بین مالکین و یا اشخاصی خارج از انتخاب می‌شود. مجمع‌عمومی مالکین باید لااقل هر سال یک‌بار تشکیل شود.
ماده ۸ـ برای رسمیت مجمع‌، حضور مالکین بیش از نصف‌مساحت تمام قسمتهای اختصاصی با نماینده آنان ضروری است‌.
تبصره ـ در صورت عدم حصول اکثریت مندرج در این ماده‌جلسه برای پانزده روز بعد تجدید خواهد شد، هرگاه در این جلسه‌هم اکثریت لازم حاصل نگردید جلسه برای پانزده روز بعد تجدید وتصمیمات جلسه اخیر با تصویب اکثریت عده حاضر معتبر است‌.
ماده ۹ـ کسی که به عنوان نماینده یکی از شرکاء تعیین شده‌باشد قبل از تشکیل جلسه مجمع عمومی وکالتنامه معتبر خود را به‌مدیر یا مدیران ارائه نماید.
تبصره ـ در صورتی که مالک قسمت اختصاصی‌، شخصیت‌حقوقی باشد نماینده آن طبق قوانین مربوط به شخصیتهای حقوقی‌معرفی خواهد شد.
ماده ۱۰ـ هرگاه چند نفر، مالک یک قسمت اختصاصی باشندباید طبق ماده ۷قانون تملک آپارتمان‌ها از طرف خود یک نفر رابرای شرکت در مجمع عمومی انتخاب و معرفی نمایند.
ماده ۱۱ـ مجمع عمومی شرکاء دارای وظایف و اختیارات زیرمی‌باشد:
الف ـ تعیین رئیس مجمع عمومی‌.
ب ـ انتخاب مدیر یا مدیران و رسیدگی اعمال آنها.
پ ـ اتخاذ تصمیم نسبت به اداره امور ساختمان‌.
ت ـ تصویب گزارش مربوط به درآمد و هزینه‌های سالانه‌.
ث ـ اتخاذ تصمیم در ایجاد اندوخته برای امور مربوط به حفظ ونگاهداری و تعمیر بنا.
ج ـ تفویض اختیار به مدیر یا مدیران به منظور انعقاد قراردادهای‌لازم برای اداره ساختمان‌.
ماده ۱۲ـ کلیه تصمیمات مجمع عمومی شرکاء باید درصورتجلسه نوشته و به وسیله مدیر یا مدیران نگهداری شود.
تبصره ـ تصمیمات متخذه مجمع باید ظرف ده روز به وسیله‌مدیر یا مدیران به شرکاء غایب اطلاع داده شود.
ماده ۱۳ـ تصمیمات مجمع عمومی بر طبق ماده ۶قانون برای‌کلیه شرکاء الزام‌آور است‌.
فصل دوم‌: اختیارت و وظایف مدیر یا مدیران‌
ماده ۱۴ـ مدیر یا مدیران مسؤول حفظ و اداره ساختمان واجرای تصمیمات مجمع عمومی می‌باشند.
ماده ۱۵ـ اصلاحی مصوب ۲۸/۱۰/۱۳۵۳ـ تعداد مدیران بایدفرد باشد و مدت مأموریت مدیر یا مدیران دو سال است ولی‌مجمع عمومی می‌تواند این مدت را اضافه کند و انتخاب مجددمدیر یا مدیران بلامانع خواهد بود.
ماده ۱۶ـ در صورت استعفا، فوت‌، عزل یا حجر مدیر یامدیران قبل از انقضای مدت‌، مجمع عمومی فوِالعاده‌، به منظورانتخاب جانشین تشکیل خواهد شد.
تبصره ۱ـ در صورتی که سه نفر یا بیشتر از اعضای هیأت‌مدیره به جهات فوق از هیأت مدیره خارج شوند، مجمع عمومی‌فوِالعاده باید به منظور تجدید انتخاب هیأت مدیره تشکیل گردد.
ماده ۱۷ـ تصمیمات مدیران با اکثریت آرا معتبر است‌.
ماده ۱۸ـ مجمع عمومی یک نفر از مدیران را به عنوان خزانه‌دارتعیین می‌نماید. خزانه‌دار دفتر ثبت درآمد و هزینه خواهد داشت که‌به پیوست قبوض و اسناد مربوطه برای تصویب ترازنامه به مجمع‌عمومی تسلیم و ارائه خواهد داد.
ماده ۱۹ـ مدیر یا مدیران‌، امین شرکاء بوده و نمی‌توانند فرددیگر را بجای خود انتخاب نمایند.
ماده ۲۰ـ مدیر یا مدیران مکلفند تمام بنا را به عنوان یک واحددر مقابل آتش‌سوزی بیمه نمایند.
سهم هر شریک از حق بیمه با توجه به ماده ۴قانون بوسیله‌مدیر، تعیین و از شرکاء اخذ و به بیمه‌گر پرداخت خواهد شد.
ماده ۲۱ـ مدیر یا مدیران مکلفند میزان هزینه مستمر و مخارج‌متعلق به هر شریک و نحوه پرداخت آن را قبل یا بعد از پرداخت‌هزینه بوسیله نامه سفارشی به نشانی قسمت اختصاصی یا نشانی‌تعیین شده از طرف شریک به او اعلام نمایند.
ماده ۲۲ـ در کلیه ساختمانهای مشمول قانون تملک آپارتمانهاکه بیش از ده (۱۰) آپارتمان داشته باشد، مدیر یا مدیران مکلفندبرای حفظ و نگاهداری و همچنین تنظیف قسمتهای مشترک وانجام سایر امور مورد نیاز بنا، دربانی استخدام نمایند.
فصل سوم‌: هزینه‌های مشترک‌
ماده ۲۳ـ شرکای ساختمان موظفند در پرداخت هزینه‌های‌مستمر و هزینه‌هایی که برای حفظ و نگاهداری قسمتهای مشترک‌بنا مصرف می‌شود، طبق مقررات زیر مشارکت نمایند:
در صورتی که مالکین ترتیب دیگری برای پرداخت هزینه‌های‌مشترک پیش‌بینی نکرده باشند، سهم هریک از مالکین یااستفاده‌کنندگان از هزینه‌های مشترک آن قسمت که ارتباط با مساحت‌زیربنای قسمت اختصاصی دارد از قبیل آب‌، گازوئیل‌، آسفالت‌پشت بام و غیره به ترتیب مقرر در ماده ۴قانون تملک آپارتمانها وسایر مخارج که ارتباطی به میزان مساحت زیربنا ندارد از قبیل‌هزینه‌های مربوط به سرایدار ، نگهبان‌، متصدی آسانسور، هزینه‌نگاهداری تأسیسات‌، باغبان‌، تزیینات قسمتهای مشترک و غیره‌بطور مساوی بین مالکین یا استفاده‌کنندگان تقسیم می‌گردد. تعیین‌سهم هر یک از مالکین یا استفاده‌کنندگان با مدیر یا مدیران می‌باشد.
تبصره ـ چنانچه به موجب اجاره‌نامه یا قرارداد خصوصی‌پرداخت هزینه‌های مشترک به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت‌آن استنکاف نماید، مستأجر می‌تواند از محل مال‌الاجاره هزینه‌های‌مزبور را پرداخت کند و در صورتی که پرداخت هزینه‌های جاری‌مشترک به عهده استفاده‌کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند،مدیر یا مدیران می‌توانند علاوه بر مراجعه به استفاده‌کننده‌، به مالک‌اصلی نیز مراجعه نمایند.
ماده ۲۴ـ هریک از شرکاء که در مورد سهمیه یا میزان هزینه‌مربوط به سهم خود معترض باشد می‌تواند به مدیر مراجعه وتقاضای رسیدگی نسبت به موضوع را بنماید در صورت عدم‌رسیدگی یا رد اعتراض شریک می‌تواند به مراجع صلاحیت‌دارقضائی مراجعه کند.
ماده ۲۵ـ هزینه‌های مشترک عبارتست از:
الف ـ هزینه‌های لازم برای استفاده‌، حفظ و نگاهداری عادی‌ساختمان و تأسیسات و تجهیزات مربوطه‌.
ب ـ هزینه‌های اداری و حق‌الزحمه مدیر یا مدیران‌.
فصل چهارم‌: حفظ و نگاهداری تعمیر بنا
ماده ۲۶ـ در صورتی که بین شرکاء توافق شده باشد که‌هزینه‌های نگاهداری یک قسمت از بنا یا هزینه نگاهداری وعملیات یک جزء از تأسیسات فقط به عهده بعضی از شرکاء باشد،فقط همین شرکاء ملزم به انجام آن بوده و در تصمیمات مربوط به‌این هزینه‌ها تعیین تکلیف خواهند نمود.
ماده ۲۷ـ مدیر یا مدیران به ترتیبی که مجمع عمومی تصویب‌می‌کند به‌منظور تأمین هزینه‌های ضروری و فوری‌، وجوهی به‌عنوان تنخواه گردان از شرکاء دریافت دارند

 

جعل سند فیلم ؟

                املاک اصفهان برای اینکه هموطنان گرامی در دام کلاهبرداران ملک نیافتند و با اطمینان خاطر اقدام به خرید ملک یا
                         فروش ملک  کنند و آشنایی کامل به روند معامله ملک داشته باشند فیلمهای آموزشی تهیه نموده است.            
             
                    جعل سند!!!! آنچه که بعضی ها  به راحتی در دام کلاهبردار می افتند  

 

 

 

 

  ۱-  اقدامات لارم برای یک معامله آگاهانه  کلیک کنید   (فیلم)

 ۲- مسئولیت مشاورین املاک چیست ؟؟؟؟ کلیک کنید (فیلم)

    ۳ برا ی رسمیت معامله به کجا مراجع کنیم تا در دام کلاهبرداران نیافتیم؟؟؟ کلیک کنید (فیلم)

 ۴- پیش فروش غیر قانونی  + مجازات معامله پیش فروش 

معامه آگاهانه فیلم ؟

برای خرید ملک به کجا مراجع کنید فیلم ؟

      آنچه که برای خرید ملک  باید بدانیم 

 

  ۱-  اقدامات لارم برای یک معامله آگاهانه  کلیک کنید   (فیلم)

 ۲- مسئولیت مشاورین املاک چیست ؟؟؟؟ کلیک کنید (فیلم)

 

وظایف آزانس املاک فیلم؟

Is an older home as good a value as a new home?

This is really just a matter of preference, but both newer and older homes offer distinct advantages, depending upon your unique taste and lifestyle.

Older homes can generally cost less than new homes, however, there are many cases where new homes can also cost less then older homes. Most new homes will not have any backyard landscaping and some don”t include any front landscaping either. With an older home, the landscaping is normally already completed and could have 10”s of thousands of dollars in landscaping done, which is included in the purchase price.

Taxes on some older homes may also be lower. Some people are charmed by the elegance of an older home but shy away because they”re concerned about potential maintenance costs. Consider a home warranty to get the peace of mind you deserve. A good Home Warranty plan protects you against unexpected repairs on many home systems and appliances for a full year or more after you move in.

In a new house, you can pick your own color schemes, flooring, kitchen cabinets, appliances, custom wiring for TV”s, electrical, computers, phones and speakers, etc., as well as have more upgrade options. Modern features like media rooms, extra-large closets and extra-large bathrooms and tubs are also more attainable in ground-up construction. In a used home, you rely largely on the previous resident”s tastes and technological whims, unless you plan to farm thousands into a remodeling and rewiring.

New-home designers can use new building materials such as glazed Energy Star windows, thicker insulation and other technology that will lower future energy costs for the owner. Most states now have minimum energy-efficiency requirements for new construction. Kitchens and laundry areas in new homes are designed to house more efficient energy-saving appliances. Older homes, unless they have undergone an energy retrofit, usually cost much more per square foot to air-condition and heat.

Builders have to follow very strict guidelines in new-homes and additions, especially in the West and Northwest, where earthquake safety standards must be observed. In general, new homes are usually more fire-safe and better accommodating of new security and garage-door systems.

Older homes can be better judged for their quality and timeless beauty. New homes that now possess a smooth veneer might reveal the use of substandard building materials or shoddy workmanship over time.

As you can see there are advantages and dis-advantages to each, but it really comes down to what fits you and what you are looking for in a home.

What is a broker?

An agent who is authorized to open and run his/her own agency. All real estate offices have one principal broker.

What is the difference between being prequalified and preapproved for a loan?

If you’re prequalified it means that you POTENTIALLY could get a loan for the amount stated to you, assuming that all of the information you provide to the bank is accurate and true. This is not as strong as a preapproval.

If you’re preapproved, it means that you have undergone the extensive financial background check, which includes looking at your credit history, previous tax returns and verifying your employment – and the lender is willing to give you a loan, basically meaning you’re approved!

You will usually be provided an accurate figure which shows the maximum amount that you are approved for.  Most sellers prefer buyers that have been preapproved because they know that there will not be any problems with the purchase of their home.

What is title insurance?

Title insurance is insurance that protects the lender and buyer against any losses incurred from disputes over the title of a property.

Can I pay my own taxes and insurance?

When a loan is originated, the mortgage documents specify the escrow conditions. This has become a standard practice for all mortgages, including FHA, VA and conventional mortgages.  Occasionally on conventional loans, FRFCU waives the collection of escrow requirement at closing if the member has a minimum 20% equity position in the property.

Is there a minimum credit score?

Title insurance is insurance that protects the lender and buyer against any losses incurred from disputes over the title of a property.